اخبار  
ثبت‌نام در جشنواره
 
@pgkfestival
حمایت از جشنواره
صفحه اصلي > معرفی > روز ملی خلیج فارس       
 

روز ملی خلیج فارس

آبراهی که ایران را از شبه جزیره عربستان جدا می‌کند بر اساس تمامی اسناد تاریخی و جغرافیایی از دوران باستان تا دوره معاصر و همچنین بیانیه‌های سازمان ملل متحد (مصوب 5 مارس 1975 و 1 ژانویه 1999) خلیج فارس نامیده شده. حتی در تمامی منابع تاریخی و جغرافیایی عربی که پیش از دهه 1960 نوشته شده یا به چاپ رسیده است از عنوان بحر فارس یا خلیج الفارسی استفاده گردیده است*. با این وجود کوشش‌های چندی پس از دهه 1960 از سوی برخی از افراطیون ملی‌گرای عربی برای تغییر نام خلیج فارس به خلیج العربی صورت گرفته که پایه و اساس علمی نداشته و ندارد. این در حالی است که افراطیون ملی‌گرای عرب هرگز سعی بر احیاء نام قدیمی دریای احمر به خلیج العربی نداشته‌اند.
چنین به‌نظر می‌رسد که تلاش‌های به‌عمل آمده برای تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی ارتباط تنگاتنگی با پدیده استعمار و نفوذ آن در جریان ناسیونالیزم عربی دارد که این جریان را در مسیر اهداف و آرمان‌های خود بکارگیرد. هم‌آوایی محافل استعماری غربی با تغییر نام خلیج فارس پدیده‌ای نیست که بتوان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد. اتحادیه اروپا در پایگاه اینترنتی خود از نام مجعول «خلیج عرب – فارس» استفاده می‌کند. تعداد قابل توجهی از اروپائیان پسوند این آبراهه را حذف کرده‌اند و آن را «خلیج» می‌خوانند؛ خصوصاً رادیو «بی‌بی‌سی» در بخش‌های خبری خود همواره تلاش بر آن دارد که تنها از واژه «خلیج» استفاده کند و این در حالی است که مقامات سیاسی بریتانیا پذیرفته‌اند که نام این آبراهه همان نام تاریخی و قدیمی آن «خلیج فارس» است؛ نامی که از حدود 2600 سال پیش به استناد منابع تاریخی و جغرافیایی از اصالت برخوردار است.

در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به هدف قرار دادن هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران از سوی ایادی استکبار جهانی به خصوص برخی از کشور‌های همسایه و تلاش آنان برای تحریف نام تاریخی خلیج فارس، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی، دهم اردیبهشت‌ماه - روز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز - را به عنوان «روز ملی خلیج فارس» نام‌گذاری کرد.

* کتاب «بحر فارس و خلیج‌ فارس فی المصادر العربيه القديمه» به قلم آقای دکتر علی‌اصغر قهرمانی مقبل، انتشارات دانشگاه خلیج فارس. شابک: 6-00-7544-600-978

کل بازديدهاي سايت: 373913 | بازدیدهاي امروز سايت: 106 | کل بازدیدهاي این صفحه: 3221 | بازديدکنندگان آنلاين: 1 | زمان بارگذاري صفحه: 0.16
آدرس دبیرخانه: بوشهر، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان فردوسی (پل پوردرویش)، مرکز فناوری لیان، پارک علم و فناوری خلیج فارس. کد پستی: 97414-75157 تلفن: 33331734 (077)
  بوشهر، صندوق پستی 3519-75135
پست الکترونیک:
نمابر: 33330136 (077)
همه حقوق متعلق به پارك علم و فناوری خليج فارس است. Copyright © Persian Gulf Science and Technology Park. All rights reserved.