اخبار  
ثبت‌نام در جشنواره
 
@pgkfestival
حمایت از جشنواره
صفحه اصلي > اخبار و آگهی‌ها > نمایش خبر       
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر حبیب رستمی رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس گفت:

ما در پارک علم و فناوری خلیج فارس آمادگی داریم تا با همکاری وزارت نفت مرکز رشد تخصصی نفت و گاز را در منطقه ویژه انرژی اقتصادی پار س جنوبی راه اندازی نماییم.

از دو دوره گذشته جناب آقای مهندس بهروز بوشهری با درخواست پارک علم و فناوری خلیج فارس به مجموعه جشنواره دانایی خلیج فارس افزوده شد که بسیار ارزشمند وتاثیرگذار بوده ایشان در خصوص نامگذاری جشنواره ملی دانایی خلیج فارس به نام شهید بزرگوار تندگویان گفت: ما همیشه به شهدا از دیدگاه معنوی و انسانی آن نگریسته ایم اما هیچوقت تمرکز روی جنبه ها و ابعاد علمی، دانشی و فنی آن ها نداشته ایم و این بعدی است که جامعه ما بیشتر به آن احتیاج داریم.

در خصوص توانمندی مجموعه پارک علم وفناوری خلیج فارس باید گفت؛ هم اکنون 80 واحد فناور و 20 تیم نوآور تحت حمایت های پارک علم و فناوری خلیج فارس در حال فعالیت می باشند که 29 واحد فناور از این مجموعه شرکت دانش بنیان می باشند که از نطر رتبه تعداد شرکت های دانش بنیان در رده استان بیست و دوم قرار می گیریم.

شرکت های مجموعه پارک علم و فناوری خلیج فارس در حوزه نفت و گاز پروژه های خوبی را در حال اجرا دارند اما اگر تسهیلات مناسبی برای این شرکت ها مهیا گردد حجم فعالیت و کار آنها افزون می گردد اما این تسهیلات به معنی خاص دیدن آن ها نمی باشد منظور ایجاد فضایی است که آنها بتوانند رقابت خوبی با بقیه شرکت ها داشته باشند و تجربه آن در خوزستان اتفاق افتاده است که شرکت هایی فناور عضو پارک بتوانند بدون تشریفات و از طریق معرفی پارک وارد وندور لیست نفت شوند و این استعلام ها و مناقصات را مطلع و در آن حضور یابند و رقابت کنند.

و همین اتفاق می تواند درآمد 40میلیاردی شرکت های پارک علم و فناوری خلیج فارس را چندین برابر نماید نکته دوم اینکه از پارک علم وفناوری خلیج فارس در کمیته های خودکفایی پتروشیمی ها و پالایشگاه ها نماینده ای حضور داشته باشد تا با توجه به توانمندی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور حاضر در پارک در خصوص موارد مورد نیاز و مطرح شده اظهار نظر نمایند.

پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر این آمادگی را دارد تا بتواند قطب ارتباطی سایر پارک های علم و فناوری کشور در منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس در عسلویه باشد. اگر این تمهیدات را قرار بدهیم بصورت طبیعی اقتصاد نفت با اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد محلی گره می خورد و این بزرگترین کمکی است که نفت می تواند به محیط پیرامونی خود بنماید و از طرفی دیگر امنیت و پایداری خود را تظمین نماید.

بحث سوم در خصوص صنعت نفت طرح های زیادی در موضوعات مختلف صنعت نفت به جشنواره دانایی و پارک علم وفناوری خلیج فارس می رسد که بسیاری از آنها مربوط متخحصصین صنعت نفت می باشد که فعال و شاغل در صنعت نفت انجام شده اند به دو صورت که بعضی از آنها توسط متخصصین صنعت نفت در حین مرخصی انجام پذیرفته است که به یک فناوری و محصوصل منجر شده است و این محصول بسیار ارزشمنداست برای صنعت نفت و نوع دوم محصول ها یا فناوری هایی است که در تحقیق و توسعه شرکت های نفتی ایجاد شده اند که به تعداد زیاد ما میزبان آنها در جشنواره و پارک علم و فناوری هستیم و هم اکنون فرآیندی برای تجاری سازی آنها وجود ندارد بطوری که در هر منطقه یا پالایشگاه هی که ایجاد می شوند صرفا در همان منطقه مورد بهره برداری قرار می گیرند و هیچوقت به شرکت های دیگر منتقل نمی گردند.

راه حلی که در دنیا برای آن وجود دارد و تجربه شده ایجاد مراکز رشد در کنار صنعت توسط خود صنعت است که این فناوری هایی که توسط متخصصان براسا آشنایی آن ها با همان صنعت ایجاد  شده است در چرخه تجاری سازی قرار بگیرند و به سایر شرکت ها نیز خدمات قرار بدهند و ما به عنوان پارک علم و فناوری خلیج فارس این آمادگی را داریم  تا به صنعت نفت کمک کنیم تا در عسلویه پایلوت مشترک یک مرکز رشد تخصصی فناوری نفت و گاز را ایجاد نماییم که توسط خود شرکت های بزرگ حاضر در منطقه و متخصصان آن اداره شود و فارغ التحصیلان و دیگر پژوهشگران نیز جذب آن شوند و بتوانند کار و فعالیت بنمایند.


١٨:٠١ - پنج شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ١٣١٥    /    تعداد نمایش : ٩٠٠کل بازديدهاي سايت: 373923 | بازدیدهاي امروز سايت: 116 | کل بازدیدهاي این صفحه: 115376 | بازديدکنندگان آنلاين: 2 | زمان بارگذاري صفحه: 0.09
آدرس دبیرخانه: بوشهر، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان فردوسی (پل پوردرویش)، مرکز فناوری لیان، پارک علم و فناوری خلیج فارس. کد پستی: 97414-75157 تلفن: 33331734 (077)
  بوشهر، صندوق پستی 3519-75135
پست الکترونیک:
نمابر: 33330136 (077)
همه حقوق متعلق به پارك علم و فناوری خليج فارس است. Copyright © Persian Gulf Science and Technology Park. All rights reserved.